Wycieczka do Szczecina

 
     

W dniu 9 czerwca 2012 roku Koło nr 10 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Ziemi Wałeckiej wspólnie z Klubem Współpracy Międzynarodowej w Wałczu zorganizowało wycieczkę do miasta SZCZECIN.

         Pierwsi uczestnicy wycieczki – mieszkańcy Zatorza I i II – zajęli wyznaczone miejsca w autokarze przed godziną 6-tą. Następni uczestnicy byli zabierani z wyznaczonych miejsc zbiórek i z Wałcza wyjechaliśmy zgodnie z planem. Po drodze w m. Lubno zabraliśmy pozostałych uczestników wycieczki i w grupie 38 osób ruszyliśmy w podróż do Szczecina.

            W głośnikach autokaru ucichła muzyka i usłyszeliśmy głos naszego kierownika i jednocześnie głównego organizatora wycieczki Witolda Kowalskiego:

         „Witam Państwa bardzo serdecznie i cieszę się, że tyle osób zdecydowało się wziąć udział w naszej wycieczce. Przedsięwzięcie to realizujemy wspólnie: tzn. Koło nr 10 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Ziemi Wałeckiej, którego jestem Prezesem i Klub Współpracy Międzynarodowej, na czele którego  jest Kolega Edward Glon.

         Pozwólcie Państwo, że na wstępie podziękuję osobom, które w tym przedsięwzięciu mi pomagały, a były to Panie z Klubu Współpracy Międzynarodowej:  Maria Flanc i Janina Kowalska oraz Koledzy z Koła: Tadeusz Rojewski i Grzegorz Rutkowski.

         Autokar, z którego korzystamy jest z PKS Wałcz – kierowany przez p. Bogdana Ruszałę, którego prosimy o bezpieczny przejazd.

         Nie będę omawiał planu naszej wycieczki, gdyż za chwilę każdy go otrzyma. Pozostało mi tylko poinformować, że pogoda została zamówiona i padać nie będzie. Jeszcze drobna uwaga organizacyjna – na planie, który otrzymacie, jest numer telefonu – to na wypadek, gdyby ktoś odłączył się od grupy i miał problemy z odnalezieniem autokaru.

                                          Życzę Państwu miłego spędzenia czasu.”

 

Kierownik rozdał plan naszej wycieczki, który przedstawiał się następująco:

 1.   06.00 – 09.00     Wyjazd z Wałcza i przejazd do Szczecina

 2.   09.20 – 09.50     Spotkanie przy kawie z przewodnikiem w Hotelu ul. Dąbska 7

 3.   09.50 – 12.30     Zwiedzanie Szczecina z przewodnikiem (J. Szmaragdowe, Góra

                                  Widok, Międzyodrze, kwatery wojenne, pomniki patriotyczne,

                                  Cmentarz Centralny, Plac Jasne Błonia, Park Kasprowicza)

 4.   12.45 – 13.30     Obiad w restauracji „Mars” ul. Wawrzyniaka

 5.   13.45 – 14.45     Zwiedzanie Szczecina z przewodnikiem (Brama Główna Stoczni

                                   Szczecińskiej, Zamek Książąt Pomorskich)

 6.   15.00 – 16.00      Rejs statkiem „Odra Queen” po Odrze

 7.   16.00 – 18.00      Indywidualny udział w Dniach Morza

 8.   18.00 – 20.30      Powrót do Wałcza

  

         W czasie przemieszczania się do Szczecina mieliśmy jedną krótką przerwę w podróży przed miejscowością Recz.

         
         
            

         W określonym czasie dojechaliśmy do Hotelu przy ul. Dąbskiej 7, gdzie udaliśmy się na mały poczęstunek.      

         
 

   
         
     
         
     
         

 Po zjedzeniu ciasta, wypiciu kawy lub herbaty udaliśmy się do autokaru. W autokarze  kierownik wycieczki przedstawił nam przewodnika – p. Przemysława Jaskułę, który od tej chwili objął przewodnictwo nad naszą grupą.

 

Na wstępie Pan Przemysław powiedział:

  „Witam Państwa i cieszę się, że mam możliwość pokazania Państwu chociaż niewielką część miasta Szczecin. Trasę zwiedzania mamy tak ułożoną ze względu na rozkopane i zatłoczone centrum Szczecina. Chciałbym pokazać jak najwięcej, a czasu mamy mało. Udajemy się więc w kierunku  Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa, na którego obszarze znajduje się Wzgórze Widok i Jezioro Szmaragdowe.”

  

W czasie przejazdu przewodnik omawiał poszczególne rejony i ulice Szczecina. Omówił m.in.  Międzyodrze – obszar położony w Dolinie Dolnej Odry –  pomiędzy dwiema odnogami rzeki – Odrą Zachodnią i Odrą Wschodnią (Regalicą). Na terenie którego utworzono Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry poprzecinany siecią kanałów.

W rejonie tym, w całości w granicach Szczecina, znajduje się jezioro Dąbie, które pod względem wielkości zajmuje 4 miejsca w Polsce. Przez jezioro to prowadzi tor wodny z portu Schwedt do Zatoki Pomorskiej.

 

Autokar pozostał na parkingu a uczestnicy wycieczki udali się nad brzeg jeziora Szmaragdowego.

         
 

 
         

Jezioro Szmaragdowe nazwę swą zawdzięcza charakterystycznemu zabarwieniu wody (duża zawartość węglanu wapnia, który pochodzi z rozpuszczania kalcytu. Jezioro powstało w wyrobisku dawnej kopalni kredy i margla, eksploatowanej przez fabrykę cementu portlandzkiego. Urobek transportowano do cementowni, natomiast nadkład składowano na hałdę i obecnie jest to Wzgórze Widok.

W 1925 roku 16 lipca nastąpił gwałtowny wlew wody do wyrobiska. Pracujący tam robotnicy zdołali się uratować, jednak pozostałości maszyn górniczych i urządzeń zostały i znajdują się na dnie jeziora.

 

         
 

 
         

Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o historii jeziora Szmaragdowego, ale czas było ruszać w kierunku Wzgórza Widok – jest to sztuczne wywyższenie terenu o wys. 55 m n.p.m., położone na północny zachód od Jeziora Szmaragdowego, pomiędzy ulicami: Grabową i Kopalnianą.  

         
     
         

Jest to jedna z hałd dawnej kopalni kredy, która znajdowała się w miejscu dzisiejszego Jeziora Szmaragdowego. Na skraju wzgórza zlokalizowany jest punkt widokowy zwany „Okiem na Szczecin”, a okolica została zagospodarowana turystycznie (wiaty, ławeczki, miejsca na ogniska).

         
 

 
         

Przed wojną na płaskim wierzchołku wzgórza znajdował się okrągły pawilon widokowy w kształcie monopterosu zaprojektowany przez Delbrücka. Pawilon nie zachował się. Do naszych czasów przetrwał natomiast niewielki, żelbetowy schron bojowy pochodzący z okresu II wojny światowej.  

         
 

 
         

Przewodnik wspomniał również o wielu innych miejscach w pobliżu Jeziora Szmaragdowego, które warto obejrzeć, a są to:

       Zajazd Szmaragd – popularna nazwa budynku mieszczącego przez wiele powojennych lat lokal gastronomiczny wraz z hotelikiem (20 miejsc). W pobliżu Zajazdu znajdują się pomniki przyrody: cis Warcisław i Dęby Książęce.

    Ruiny wieży Baresela. Na Polanie Słonecznej – zwanej popularnie „Patelnią” zachowały się pozostałości wieży widokowej, nazywanej od nazwiska projektanta – wieżą Baresela. Budowla powstała w 1904 r. i pierwotnie mierzyła ok. 30 m wysokości. Wieża i budynek restauracji zostały zniszczone przez wycofujących się Niemców w 1945 r.

    Podziemia  –  na wzgórzu pod pozostałościami zabudowań wojskowych z okresu II  wojny światowej znajdują się tunele o łącznej długości około 700 m.

            I inne takie jak: Wzgórze Czanowskie, Grota „Za Łukami”, ruiny pałacu Toepffera

         
   
         
   
         

         Czas nieubłaganie mijał i po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia udaliśmy się do autokaru aby pojechać i zwiedzić chociaż częściowo Cmentarz Centralny w Szczecinie.

Cmentarz Centralny w Szczecinie – to jeden z największych cmentarzy na świecie, trzeci co do wielkości w Europie i największy cmentarz w Polsce. Dzisiejsza powierzchnia wynosi ponad 167 hektarów.

         
     
         

Trudno jest to objąć nawet wyobraźnią, a co dopiero wszystko obejrzeć. Wspaniałe pomniki, rzeźby, obeliski, nagrobki i przepiękne unikalne okazy przyrodnicze. Wspomnę tylko o niektórych miejscach, które obejrzeliśmy.

 Brama główna cmentarzaszerokości 77 metrów, zbudowana w stylu neoromańskim.

         
   
         

Główna kaplica cmentarza – wzniesiona w latach 1900 – 1902 – inspirowana architekturą romańską – stała się centralnym punktem cmentarza.  

         
 

 

 
         
   
         

         Krzyż Katyński – pomnik upamiętniający polskich oficerów zamordowanych w 1940 roku w Związku radzieckim.  

         
 

 
         

         Pomnik Braterstwa Broni – wykonany ze sztucznego kamienia. Wysokie ramiona nawiązują do wyglądu skrzydeł husarskich, a ich układ miał symbolizować polsko-radzieckie braterstwo broni. 

         
 

 
         

Pomnik  „Tym co nie powrócili z morza...” –  przemawiająca symbolika – trzeba to zobaczyć.

 

         
 

 
         

 

Po zwiedzeniu cmentarza autokar przejechał  poprzez zatłoczone centrum Szczecina w kierunku Placu Jasne Błonia im. Jana Pawła II. Z wypowiedzi przewodnika wiele dowiedzieliśmy się o Parku Kasprowicza i licznie występujących tam rzadko spotykanych gatunkach drzew.

Następnie opowiedział nam o Pomniku Czynu Polaków, który został odsłonięty 3 września 1979 r.

 

         
   
         
   
         

 

Czas w trakcie zwiedzania bardzo szybko mija i nadeszła pora obiadu, który zamówiony był w restauracji „Mars” na ul. Ks. Wawrzyniaka 5 w Klubie 12 Dywizji Zmechanizowanej.

      

         
     
         
     
         

 

Po spożyciu dobrego obiadu i krótkiej przerwie udaliśmy się w kierunku Starego Miasta i Stoczni Szczecińskiej celem dalszego zwiedzania.

 

         
 

 
         

 

Przed rozpoczęciem kilka słów ze strony przewodnika.

 

         

Poprzez Plac Orła Białego, na którym jest wspaniała Fontanna Orła Białego,

   

przechodząc obok Bazyliki archikatedralnej świętego Jakuba udaliśmy się w kierunku

 
         

 

Zamku Książąt Pomorskich – jest to renesansowy zamek usytuowany na Wzgórzu Zamkowym.

            

         
 

 

odnowiony zegar na wieży zegarowej

 
         

 

         
 

 
         

 

Ze Wzgórza Zamkowego rozciąga się piękny widok na nowoczesną arterię komunikacyjną Szczecina i wgłębi Wały Chrobrego, gdzie corocznie odbywają się Dni Morza. Po prawej stronie widoczna Baszta Panieńska także Baszta Siedmiu Płaszczy.

 

W związku z odbywającymi się Dniami Morza przy nabrzeżu cumowało wiele żaglowców, m. in. Dar Młodzieży.

 

         
 

 
         

         O godzinie 15.00 rozpoczęliśmy godzinny rejs statkiem „Odra Queen” po Odrze i  porcie szczecińskim.

         
         
     
         
         

         Po rejsie kierownik wycieczki Witold Kowalski w imieniu wszystkich uczestników podziękował przewodnikowi za przekazane nam wiadomości o zwiedzanych miejscach i nie tylko.

Następnie w godz. 16.00 – 18.00 uczestnicy wycieczki indywidualnie brali udział w Dniach Morza, a było co oglądać. 

         
 

 
         

Jeszcze pamiątkowe zdjęcie przed wyjazdem.

       Przed godz. 18-tą wszyscy punktualnie stawili się w umówionym miejscu i autokar wyruszył w drogę powrotną do Wałcza.

W połowie drogi kierownik wycieczki Witold Kowalski podziękował uczestnikom za udział w wycieczce i z pomocą Kolegów rozlał wszystkim po lampce szampana, a Pani Janina Kowalska poczęstowała piwoszkami i ciastkami.

 Przed zakończeniem podróży p. Edward Glon podziękował Prezesowi Witoldowi Kowalskiemu i Jego żonie Janinie za wspaniałe przygotowanie wycieczki a uczestnicy nagrodzili Ich gorącymi brawami.

Na zakończenie Witold Kowalski podziękował kierowcy Panu Bogdanowi Ruszale za wspaniałą jazdę i wręczył Mu drobny upominek.

 W dniu 11 czerwca 2012 roku na ręce Prezesa Witolda Kowalskiego przewodnik naszej wycieczki p. Przemysław Jaskuła przesłał list w którym napisał m.in.:

„Gratuluję sprawności działania Waszych organizacji, kondycji uczestników wycieczki i miłej atmosfery jaką udało się Wam wytworzyć.

Życzę Panu, Panie Witoldzie, Pana Koleżankom i Kolegom zdrowia i pomyślności we wszystkich Waszych zamierzeniach a szczególnie w tych ukierunkowanych na poznawanie naszego cudownego kraju.

                                                                            Z poważaniem 

                                                                                                 Przemysław Jaskuła.”

Materiał zebrał i opracował:  Grzegorz  RUTKOWSKI

Zdjęcia dostarczyli:  Henryk  WLAŹ,
                                   Grzegorz RUTKOWSKI,
                                   Jan SOBIESKI.