MSZA  ŚWIĘTA

w  intencji  zmarłych  żołnierzy  zawodowych.

 24 października 2017 roku

 

W dniu 24 października 2017 roku o godz.18.00 z inicjatywy członków Koła nr 10  im. Ziemi Wałeckiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Wałczu wspólnie z Proboszczem Wojskowej Parafii Garnizonowej

 ks. ppłk Witoldem KURKIEM

 została odprawiona Msza Święta w intencji:

 Zmarłych żołnierzy zawodowych z Jednostki Wojskowej 2016, z Orkiestry Garnizonowej, za  naszych kapelanów: ks. ppłk  Franciszka  Kędziorę,  ks. kan. kmdr Zbigniewa Kłuska  oraz  za  zmarłych  sympatyków  naszego  Koła.

Wielu  z  Nich  na  wieczny spoczynek wybrało nasze wałeckie cmentarze,  nieliczni  spoczywają  na innych cmentarzach w swoich rodzinnych stronach.

 Do  rodzin  zmarłych  żołnierzy  doręczyliśmy  w  sumie  108 zaproszeń,  w  których  powiadamialiśmy  o  intencji Mszy Świętej i terminie odprawienia następującej treści:

         
     
         
         
         
     
 

 
     
 

Mszę Świętą celebrował Proboszcz Parafii Wojskowej w Wałczu ks. ppłk  Witold  Kurek.
Przed jej rozpoczęciem wydał komendę do wprowadzenia Sztandaru Zarządu Rejonowego ZŻWP z Piły.

 
     
             
       
             
 

Poczet Sztandarowy w składzie:

         
 

Dowódca Pocztu kpt. Jerzy Sroka - Sztandarowy st. chor. sztab. Jerzy Michno - Asystujący st. chor. sztab. Marek Lewandowski.

 
             
             
     
 

 
     
 

Na wstępie rozpoczętej Mszy Świętej ks. ppłk Witold Kurek poprosił członków Koła  nr 10 im. Ziemi Wałeckiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego o odczytanie nazwisk zmarłych Kolegów.
Na zdjęciu stoją od prawej: Józef Kiziuk, Marek Kowalski, Wiesław Wysocki i Marek  Borowski.

 
     
 

 
     

Kolega  st. chor. sztab. Józef Kiziuk odczytał następujące nazwiska:

     
 

płk Eugeniusz Adamczak, mjr Ignacy Adamski, mł. chor. sztab. Tomasz Adamus, płk Włodzimierz Augustynowicz, sierż. Jacek Bagrowski, st. sierż. sztab. Jan Bagrowski, ppłk Kazimierz Balkowski, kpt. Wacław Balwierz, st. sierż. sztab. Jerzy Bartkowski, chor. Andrzej Bartoszek, st. chor. Wacław Bejnarowicz, st. chor. sztab. Jerzy Bernat, ppłk Jerzy Bierka, st. chor. Mieczysław Biernacki, chor. Stanisław Bochniak, plut. Jan Browarczyk, st. chor. sztab. Ireneusz Bujalski, kpt. Jan Buraczewski, st. sierż. sztab. Marian Cebula, st. sierż. Stefan Cierpikowski, chor. Zygmunt  Czysty, płk  Bolesław  Dworzecki, ppłk Wojciech Dyker, ppłk Wacław Frąckowiak, chor. Zdzisław Giełczyk, st. chor. sztab. Janusz Głuszkowski, st. sierż. Stanisław Godlewski, st. chor. sztab. Władysław Górecki, sierż. Franciszek Jastrzębski, por. Witold Jesion, kpt. Zbigniew Józefiak, mjr Jan Juszkiewicz, sierż. Kazimierz Kaczmarek, ppłk Walerian Kaczmarek, ks. kapelan ppłk Franciszek Kędziora, kpt. Antoni Kinal, Brunon  Klein.

 
     
     
 

 
     

Kolega  st. chor. sztab. Marek Borowski odczytał następujące nazwiska:

 

 

 
 

sierż. Ryszard  Klimont, płk Mieczysław Kluka, chor. Stanisław Kłaptocz, kpt. Zygmunt Kłuciński, ks. kan. kmdr Zbigniew Kłusek, kpt. Bogdan Knapik, płk Franciszek Kobus, mjr Jerzy Konkolewski, st. chor. sztab. Andrzej Kopa, por. Władysław Kowalczyk, mjr Bronisław Kozłowski, chor. Henryk Kozłowski, ppłk Czesław Krawiec, chor. Szczepan Krawiec, kpt. Zdzisław Krzyżanowski, kpt. Ireneusz Kukawka, sierż. Mariusz Kułaga, mjr Antoni Kupiński, płk Marian Kwiecień, mjr Henryk Laszczkowski, ppłk Witold Lenski, ppłk Andrzej Łabuś, płk Edward Łaski, st. sierż. sztab. Marian Ławniczak, chor. Bogdan Ługowski, kpt. Mariusz Łuński, ppłk Jan Malec, st. sierż. sztab. Andrzej Marczyk, kmdr Stanisław Markowski, płk Stanisław Markowski, ppłk Jerzy Martynko, sierż. Jerzy Matusiak, mjr Stanisław Mędrzycki, mjr Ignacy Michalak, mjr Jan Mitrus, chor. Józef Mocha, st. sierż. sztab. Jerzy Modrow.

 
     
         
     
         
 

Rodziny zmarłych w skupieniu, w pozycji stojącej wysłuchali czytane stopnie wojskowe, imiona i nazwiska Tych, którzy odeszli już na wieczną wartę.

 
         
     
 

 
     
 

Kolega  ppłk Wiesław Wysocki odczytał  następujące  nazwiska:

 
 

 

 
 

płk Janusz Modrzyński, sierż. Grzegorz Mrugała, ppłk Kazimierz Narkiewicz, ppłk Hieronim Nawój, st. chor. sztab. Michał Nazaruk, kpt. Bohdan Nicgórski, st. chor. sztab. Leszek Nickowski, st. chor. sztab. Franciszek Nitka, kpt. Wacław Nowak, ppłk Stanisław Nowakowski, ppłk Stefan Orłowski, mjr Andrzej Papiernik, płk Zenon Patora, płk Tadeusz Pawlik, kpt. Waldemar Pawłowski, st. sierż. sztab. Grzegorz Piaskowski, st. sierż. sztab. Andrzej Pietrykowski, chor. Michał Pietrzykowski, chor. Wacław Pikuła, płk Jerzy Pląska, płk Janusz Pruszkowski, kpt. Eugeniusz Przybylak, ppłk Ireneusz Przybyłowicz, st. sierż. sztab. Sławomir Rembowski, chor. Bogumił Rewers, st. sierż. Henryk Rosiński, mjr Stanisław Rużanowski, mł. chor. Andrzej Sadowski, st. chor. Ludwik Saja, st. chor. sztab. Tadeusz Sałahub, kpt. Kazimierz Sasin, ppłk Janusz Serwatkiewicz, kpt. Marian Seweryn, ppłk Edward Sielski, st. sierż. Aleksander Siembida, st. chor. sztab. Mirosław Siwiński.

 
     
 

 
     
 

Kolega kpt. Marek Kowalski odczytał następujące nazwiska:

 
     
 

por. Władysław Skowroński, chor. Maciej Smirnow, st. chor. sztab. Jan Sobieski, chor. Andrzej Stankiewicz, płk Piotr Stankiewicz, ppłk Florian Stefanowicz, kpt. Józef Strączyński, kpt. Szary, st. chor. Jerzy Szatkowski, mł. chor. Wiesław Szczepański, ppłk Zdzisław Szuwara, mjr Grzegorz Szwarc, płk Władysław Szydełko, st. sierż. sztab. Andrzej Szymański, mjr Marian Ścibski, plut. Tomasz Świtek, st. chor. sztab. Wacław Tatur, st. sierż. sztab. Mieczysław Topyła, ppłk Jan Tracz, ppłk Tadeusz Turek, mjr Henryk Węglewski, mjr Adam Wilk, ppłk Marian Wiśniewski, st. sierż. sztab. Zbigniew Witak, płk Florian Woźniakst. chor. sztab. Leszek Woźniak, st. chor. Kazimierz Wójtowicz, por. Jan Wujtowicz, ppłk Konstanty Załęcki, por. Wojciech  Zapart, kpt. Bogumił Zatoński, sierż. Tadeusz Zbroszczyk, kpt. Zbigniew Zbyszyński, mjr Jerzy Zduniewicz, plut. Stefan Zenft, sierż. Marian Złoch, ppłk Edward Żak.

 
     
 

 
     
     

Po wyczytaniu 147 nazwisk zmarłych, ks. ppłk Witold Kurek przystąpił do dalszej celebracji Mszy Świętej.

W skierowanej do uczestników homilii powiedział:

  "Kiedy zbliża się uroczystość wszystkich świętych to jakby częściej myślimy o przemijaniu, śmierci i rzeczach ostatecznych człowieka. Choć w różnorodny sposób, często sztuczny i naiwny, próbujemy się bronić przed myślą o śmierci. To jednak nasze życie zawsze stoi w perspektywie śmierci, dlatego każdy musi zająć jakieś stanowisko wobec tej rzeczywistości.

    Dziś wspominamy tych, którzy jeszcze nie tak dawno byli wśród nas. Mogliśmy z nimi rozmawiać, cieszyć się ich obecnością, wymieniać przyjazne uściski... W jednej chwili tych możliwości zabrakło – skończyły się wraz z ostatnim uderzeniem ich serca.

    Przekonujemy się po raz kolejny, że nic tak  człowieka w życiu nie zaskakuje tak boleśnie jak nagła śmierć bliskiej osoby...."

         
     
         
 

Rodziny zmarłych Kolegów i członkowie naszego Koła uczestniczący w Mszy Świętej.

 
         

       "....Być może wielu z nas, było na ich pogrzebach, jeszcze ma w uszach jego/jej głos, a przed oczyma obraz twarzy. I ten głos, i ta twarz należą już do przeszłości. To jest ta trudna prawda o umieraniu, która nie mieści się w głowie. Jednego dnia człowiek jest, a drugiego już go nie ma...

         Przekonujemy się po raz kolejny, że czas, jaki otrzymujemy by cieszyć się życiem na ziemi, jest darem i tajemnicą – bo nikt z nas nie wybrał sobie momentu historii, w którym przyszło mu zaistnieć w tym świecie i nikt z nas nie zna dnia, w którym to ziemskie istnienie zgaśnie... To, co mamy, to życie, to ten czas pomiędzy narodzinami a śmiercią. I tak naprawdę całe życie uczymy się zagospodarowywać ten czas w taki sposób, aby się nie zawstydzić przed Bogiem w tej godzinie, kiedy wezwie nas do siebie..."

         
     
         
 

Rodziny zmarłych Kolegów i członkowie naszego Koła uczestniczący w Mszy Świętej.

 
         

      "...Ewangelia przed chwilą odczytana wzywa nas do owej gotowości na wzór sług oczekujących przybycia swego Pana: Niech będą przepasane wasze biodra i zapalone pochodnie. Przepasane biodra, czyli człowiek gotowy do drogi, w pełnym ekwipunku. Zapalone pochodnie – czyli przygotowany  na każde okoliczności, nie tylko dnia, ale i nocy.

         Dla nas dzisiaj oznaką na gotowość spotkania z Panem  stają się modlitwa i łaska uświęcająca. Modlitwa zapewnia łączność z  Bogiem,  trwanie w kontakcie z Nim, a więc i otwarcie na Jego przyjęcie. Tak jak biodra przepasane szatą są oznaką zewnętrznego przygotowania do spotkania, tak modlitwa staje się oznaką wewnętrznej gotowości do przyjęcia Pana.

         Drugi atrybut, to łaska uświęcająca  –  czyli stan świętości duszy, która oświeca nasze postępowanie. I tak, jak płonąca pochodnia daje światło naszym uczynkom, tak wewnętrzne światło w postępowaniu należy do daru łaski Bożej. Aby w ciemności grzechu nie przegapić przychodzącego Pana, potrzeba nam światła Jego łaski..."

         
     
         
 

Rodziny zmarłych Kolegów i członkowie naszego Koła uczestniczący w Mszy Świętej.

 
         

Rodziny zmarłych Kolegów i członkowie naszego Koła uczestniczący w Mszy Świętej.

     Kończąc głoszoną homilię powiedział:

            "..... Każdy z nas jest powołany do tego, aby zadbać o te atrybuty oczekiwania, jakimi są modlitwa i łaska uświęcająca. One nas utwierdzają  w dobrym przygotowaniu na niespodziewane nadejście Tego, który jest Panem życia i śmierci i wcale nie musi się nam tłumaczyć, kiedy przyjdzie... Ale my musimy być przygotowani na to Jego przyjście. Żeby tak się jednak mogło stać to trzeba nam, za wzorem sług z Ewangelii, przepasać  biodra  –  modlitwą i uchwycić się pochodni  –  łaski Bożej. Czas, jaki jest przed nami zna tylko Bóg, ale my możemy Mu wyjść naprzeciw poprzez  nasze czuwanie w modlitwie i łasce. Tego czasu nie mają już nasi bliscy zmarli, dlatego polecajmy ich Bożemu miłosierdziu, aby Pan wejrzał na czas ich życia i przyjął ich do społeczności zbawionych."

         
     
         
 

Dalsza celebracja Mszy Świętej przez ks. kapelana ppłk Witolda Kurka.

 
         
             
       
             
 

Rodziny zmarłych Kolegów i członkowie naszego Koła uczestniczący w Mszy Świętej.

 
             
         
     
         
 

Mszę Świętą uświetnili Koledzy z byłej Orkiestry Garnizonowej pod dyrekcją Andrzeja Wiśniewskiego w składzie:
Rząd 1-szy od lewej:   Leszek Białas,  Mirosław Szybiński,
 Józef Kozłowski,
2-gi rząd od lewej:   Andrzej Rozwałka,  Edward Bazylewicz;
3-ci rząd od lewej:  Waldemar  Żurek,  Jan  Ryder, Grzegorz  Przybylski,  Paweł  Szurgot.

 
         

         Po błogosławieństwie ks. płk Witold Kurek wydał komendę do wyprowadzenia Sztandaru Zarządu Rejonowego z Piły Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

         
     
         
         
         

         Na zakończenie Mszy Świętej przed udzieleniem błogosławieństwa ks. ppłk Witold  Kurek podziękował biorącym udział w tej Mszy Świętej,  szczególnie Rodzinom zmarłych Kolegów, znajomym, Kolegom z Pocztu Sztandarowego, Kolegom z Koła nr 10  oraz Kolegom z byłej Orkiestry Garnizonowej za uświetnienie tej uroczystej Mszy Świętej.

       Jak każdego roku przybyłe Rodziny z zadowoleniem opuszczały nasz Kościół.

  

 

Materiał zebrał i opracował: Grzegorz Rutkowski;

Zdjęcia wykonali:                Henryk Wlaź.